Hangfal
A hangsugárzókról és erősítőkről
A hangsugárzók doboza
A hangsugárzók nagyon lényeges részét képezi a doboz. Feladata kettős, egyrészt a megfelelő térfogatú levegő elkerítése az úgynevezett akusztikai rövidzár kiküszöbölésére, másrészt a hangszóró által keltett folyamatos mechanikai rezgések és nyomásváltozások csillapítása. Ezt olyan anyagok alkalmazásával lehet elérni, melyeknek nagy a sűrűsége, tehát nehezek és rosszul vezetik a mechanikai rezgéseket (mint pl. hanghullámok), azaz nagyon jó belső csillapítással rendelkeznek. Ez azért fontos, hogy úgymond ne a doboz zenéljen elszínezve ezzel az eredeti hangzásképet, ne keletkezzenek olyan másodlagos rezgések, melyek nem a hangszóróból indulnak ki. Egyszóval a jó hangdoboz nehéz, nagy szilárdságú, merev, ebből kifolyólag jó rezgéselnyelő képessége van.
- Vastag, sűrű MDF lapok használata:
Az MDF egy nagy tömörségű, a hagyományosa un. pozdorja v. faforgács lapoknál sűrűbb, finomabb szerkezetű, kifejezetten nehéz forgácslap, jó belső csillapítással. Tehát a hangsugárzók ideális alapanyaga, szemben a vékony műanyag és pozdorja lapokkal, melyekből nem igazán lehet minőségi hangsugárzót készíteni. A vékony műanyag dobozok azok, amelyeknek tipikusan úgynevezett doboz hangja van. Megérintve a doboz oldalát reszket és zenél, elszínezve ezzel az eredeti hangot. Minden hangsugárzónál igyekszünk minél vastagabb anyagot alkalmazni a rezgések minimálisra csökkentése érdekében.
- Belső merevítések:
Ezen technológiákkal a hangdobozon belül megfelelően elhelyezett merevítő bordákkal csökkentjük a fentebb említett káros mechanikai rezgéseket, egyúttal növelve a doboz mechanikai szilárdságát is. Főleg fontos ez a nagyobb felületű dobozfalaknál, (pl. álló dobozok előlapjánál, hát-, és oldalfalainál) amik könnyebben rezgésbe jöhetnek a hangszóró által keltett mechanikai rezgések és a dobozban létrejövő nyomásingadozások révén.
- Traktrix tölcsér használata:
Nagyon ritka megoldás, mert bonyolult a doboz kialakítása és ebből adódóan sokkal munkaigényesebb, mint egy bass-reflex rendszer. Tulajdonképpen ez nem is egy doboz, hanem egy traktrix (hangszertölcsér) függvény szerint növekvő keresztmetszetű tölcsér. Minél mélyebb hangok visszaadása a cél, annál nagyobb tölcsérre van szükség, ezért ezzel a megoldással hangsugárzó csak úgy készülhet, hogy a tölcsér többszörösen összehajtogatva adja a doboz alakját, így lényegesen kisebb helyet foglalva el, mint az elméleti egyenes tölcsér. Mély hangok átvitele szempontjából a tölcsér a legjobb megoldás, mert rendkívül jó a hatásfoka, így kis erősítő teljesítménnyel is igen mély, dinamikus és a legtisztább basszust produkálja.
- Lekerekített dobozélek:
A doboz éleinek lekerekítése nem csak esztétikai szempontból előnyös, hanem ez egy hangzásjavító eljárás is egyben. Az ideális az lenne, ha a hangok egyetlen pontból indulnának ki a tér minden irányában. Ez azonban, legalábbis ami az egy pontból való kiindulást illeti, a gyakorlatban kivitelezhetetlen. Ehhez legközelebb álló megoldás a gömb alakú hangdoboz, amihez mi a lekerekített élekkel próbálunk közelíteni. A legfontosabb, hogy ne legyenek a dobozon éles, sarkos, kiugró részek, mert ezeken a részeken úgynevezett másodlagos hullámfrontok alakulnak ki. Ezek a másodlagos hullámfrontok a fő hullámfronttal interferálva, hol gyengítik, hol pedig erősítik egymást. Ez a jelenség az úgynevezett diffrakció, mely egyenetlenné teszi a hangsugárzó frekvenciamenetét.
- Előlapba süllyesztett hangszórók, illetve teli MDF előlapok:
A lekerekítésekhez hasonlóan szintén az egyenletesebb frekvenciamenet érdekében alkalmazott eljárás, sokszor az előlap képezi a szükséges lekerekítést, illetve a magas-sugárzó tölcsérét is. A hangszórók előlapja további vastagságot ad a hangsugárzók előlapjához, mely ezáltal merevebb és jobban csökkenti a rezgéseket. Mindezek mellett esztétikusabb külsőt is kölcsönöz a hangsugárzóknak.
- Lekerekített élű fa, vagy fával erősített nagy átmérőjű bass-reflexcső:
Mivel a bass-reflexcsőben lévő levegő áramlása egy meghatározott légsebesség felett hallhatóvá válik, ezért fontos a bass-reflexcső átmérőjét a lehető legnagyobbra választani, hogy ezáltal csökkentsük benne a légsebességet. A lekerekítés szintén azért fontos, hogy a csőben áramló levegő ne keltsen hallható hangokat. A fából készülő, illetve fával való megerősítés pedig a cső rezgéseit hivatott csökkenteni, ezáltal csökkentve a hang elszíneződését.
- Választható valódi fafurnér alkalmazása:
A természetes, esztétikus, és egyedi megjelenés érdekében, a vásárló saját maga választhatja ki hangsugárzóinak famintázatát, mely lehet világos bükk, tölgy, mahagóni, cseresznye, pácolt bordó és fekete.
A hangszóró
Ez az alkatrész a hangsugárzó egyik legfontosabb része, ezért ennek milyensége nagyban befolyásolja a végtermék hangminőségét. Nem megfelelő hangszórókat alkalmazva - használhatjuk akár a legjobb dobozt is - akkor sem lesz megfelelő a hangzás. Egy hangszóró rengeteg paraméterrel rendelkezik mely alapján a dobozok, és hangváltók méretezése történik. Ezek a paraméterek a sorozatgyártás során kisebb nagyobb mértékben eltérnek a tervezett, illetve elméleti értéktől, így e paraméterekre méretezett dobozkonstrukcióban mind másképpen szól, ezért fontos a válogatás, amire mi nagy hangsúlyt fektetünk. A hangszóró paraméterei közül egyik legfontosabb talán a Qts, azaz a teljes minőségi vagy jósági tényező, mely minél kisebb annál jobb, könnyebb rá megfelelő dobozt méretezni és jó impulzusátvitel jellemzi. A hangszórónál is rendkívül fontos a mechanikai szilárdság, illetve a jó belső csillapítás, mind a membrán, mind pedig a hangszórókosár szempontjából. Ezért szoktuk a gyári hangszórókat helyenként módosítani, hiszen egy-két apró fogással jelentősen javíthatók ezek a tulajdonságok.
- Hangszórók válogatása:
A hangszórógyártásban is - mint általában minden sorozatgyártásban - elég nagy a paraméterek szórása, és mi csak igen szűk tűréshatáron belüli darabokat építünk be, hogy a lehető legjobban passzoljanak a már megtervezett dobozkonstrukcióhoz és hangváltóhoz. Ebből következik, hogy a hozzánk beérkező hangszórók mindegyikét egyedileg teszteljük, bemérjük, és csak a tűréshatáron belül lévő paraméterekkel rendelkező hangszórók kerülnek beépítésre. A szetten belül külön-külön párba vannak válogatva, hogy a hangsugárzók összhangzása is megfelelő legyen.
- Hangszórók kezelése:
Egyes hangszórókon külön kezelőt is szoktunk alkalmazni, mint pl. impregnált papírmembrán a parciális rezgések csökkentése, vagy a légrésből kilépő mágneses erővonalak visszaszorítása a hangszóró tekercse felett elhelyezett mágnes gyűrűvel, mely a torzítást hivatott csökkenteni. Egyes esetekben a hangszórókosár rezonanciacsökkentését is szoktuk alkalmazni, különböző merevítések, illetve rugalmas gumiszerű anyagok alkalmazásával.
A hangváltó
Talán említenünk sem kell, hogy ez az egység is nagyon fontos része a hangsugárzónak, de most utalva az előbb leírtakra a doboz, hangszóró és hangváltó hármasa alkotja a hangsugárzót, mint egy bonyolult és komplex akusztikai egységet, ahol minden részegység fontos, de egyik sem állja meg a helyét a másik nélkül. Éppen ezért egy hangsugárzó tervezésénél nagyon fontos szempont a részek harmóniája, nem lehet a részegységeket teljesen különállóan tervezni a másik nélkül, hiszen akkor nem passzolnának egymáshoz. Itt lép be a hangváltó és teszi fel a pontot az i-re, hiszen egy jó hangváltóval még a hangszóró, illetve doboz esetleges hibáit, gyengébb paramétereit is javítani lehet, mint pl. a frekvenciagörbe vagy a megfelelő impulzusátvitel. Ezért készül a hangváltó a végén, a hangsugárzók meghallgatásával egybekötve.
- Lég szerelt kivitel:
A rézfóliás nyák az audió jel továbbítására nem kifejezetten megfelelő és a hangváltók viszonylag egyszerű áramkörök, így megoldható a nyák nélküli lábtól-lábig vezetékkel szerelt kivitel, ami szintén a hangminőség javulását hozza.
- Alkatrészek válogatása:
A hangváltók alkatrészeinek minősége is nagyban befolyásolja a hangminőséget, ezért ott is csak válogatott minőségi alkatrészeket alkalmazunk. Az alkatrészeket nagy pontossággal válogatjuk párba. Indukciószegény ellenállásokat, polipropilén és olajpapír kondenzátorokat, és kézzel tekert légmagos induktivitásokat alkalmazunk, optimalizált alkatrész elrendezés, és alkatrészenkénti rezonanciacsillapítás mellett.
- 6 dB/oktáv meredekségű hangváltók alkalmazása:
A korrekt fázisátvitel (térleképzés) érdekében, ahol csak lehetséges, elsőrendű azaz 6 dB/oktávos váltókat alkalmazunk, minél kisebb ez az érték, annál jobb.
- Többszöri meghallgatás után készül:
Minden hangsugárzó típus hangváltója többszöri meghallgatás után éri el végleges formáját, azaz minden kis módosítás után meghallgatás következik, és utána újabb módosítás a meghallgatás eredményétől függően.
Csatlakozók, szerelés és vezetékezés
A végső eredmény szempontjából nem közömbös, hogy milyen csatlakozókat, szerelési technológiákat, illetve vezetékezést alkalmazunk. Itt is próbáljuk a lehető legjobbat adni hangsugárzóinknak, hogy a lehető legjobban szóljanak, és nézzenek ki.
- Aranyozott csatlakozók:
Elsősorban a tökéletes csatlakozás, ezáltal a kisebb jelveszteség végett alkalmazzuk, másrészt pedig esztétikailag is szebb a hagyományos csiptetős megoldásnál.
- Futásidő korrigált vezetékezés:
A hangsugárzók belsejében lévő vezetékeknél alkalmazott eljárás. Mivel a magasabb frekvenciájú jelek gyorsabban haladnak a vezetékben, ezért a vezetékhosszak úgy vannak kiszámolva, hogy a magas és mély frekvenciák egyszerre érjenek el a hangszórókhoz.
- Dupla kábelezhetőség:
A dupla kábelezhetőség annyit jelent, hogy a hangsugárzókban egy olyan speciális hangváltó van, amely fizikailag kétfelé van választva. Külön van választva egymástól a mély- és a középmagas váltó, így mindkét váltó sz külön-külön kábelen kapja meg az erősítőről a ráeső frekvenciatartományt. Ezzel azt tudjuk elérni, hogy a nagy energiájú mélyhang jelek nem modulálják a kábelben a magasabb frekvenciájú jeleket, eredményül tisztább közép és magas hangokat kapunk.
Egyedi megoldások
Tapasztalatunk, hogy szinte minden igényes kívánság egyedi megvalósításokat igényel, legyen szó egy sztereó frontsugárzóról, házimozi szettről, vagy akár komplett házimozi szobák, teljes épületkomplexumot átölelő multimédiás rendszer kiépítéséről.
Egyedi hangsugárzók alatt értünk mindent, ami az alap hangsugárzóink és szettjeink között nem található meg. Lehet az falba, mennyezetbe építhető, egyedi méretű, alakú vagy szekrénybe beépített, rejtett kivitelű hangsugárzó. Folyamatosan növekszik az igény a teljesen testre szabott, egyedi megoldásokra, ezért egyre többen keresnek meg minket ehhez hasonló feladatokkal. Örülünk az efféle kihívásoknak, ahol - ahány rendszer annyi megoldás - igazán elengedhetjük fantáziánkat és bevethetjük a hangrendszerek és hangsugárzók tervezése és gyártása terén szerzett évtizedes tapasztalatunkat és szakértelmünket megrendelőink nem kis elégedettségére.
Az erősítőkről:
Erősítőink tervezésekor az elsődleges szempont természetesen a lehető legjobb hangminőség. Gyors, dinamikus, precíz, részletező hangú és teljesítményben kifogyhatatlan készülékek fejlesztésére koncentrálunk. Ezek mind nagyon fontos tényezők sztereó zenehallgatáskor, de mozinál még kiemeltebb szerephez jutnak. Azért is alakult ki nálunk ez a termékkategória amolyan "melléktermékként", hogy jobb hangsugárzókat tudjunk fejleszteni, mert a piacon kapható legtöbb erősítővel nem vagyunk elégedettek. Ami viszont tényleg jó, annak ára sokak számára elérhetetlen - többmilliós nagyságrendű.
Szempontok egy jó hangú erősítőhöz:
- Elsősorban nem szabad spórolni, minden anyag és szükséges alkatrész, amit nem hagyunk ki a készülékből azt nem kell pótolni digitális trükkökkel és különböző jól hangzó csilli-villi hangzásképekkel. Az alább felsorolt tervezési szempontoknál mind fontos alaptényező, hogy bele kell építeni az anyagot.
- Csak masszív monoblokkos felépítésű végfokokat építünk, hogy a csatornák közötti áthallást és egymás zavarását minimálisra csökkentsük. A monoblokkos felépítés lényege, hogy minden egyes végfok teljesen különálló saját tápegységgel rendelkezik, szétválasztva őket már a tápellátás legelején. Így nem egymás elől veszik el a működésükhöz szükséges elektromos energiát. Ezt a megoldást tovább javítjuk azzal, hogy már a meghajtóegység is a végtranzisztoroktól különálló, stabilizált tápegységből táplálkozik. Külön egyenirányító rész és külön pufferkondenzátorok táplálják, ennek eredményeként nagyobb teljesítmények leadásakor a végtranzisztorok nagy áramigénye nem befolyásolja, nem ?rángatja? a meghajtó egység tápellátását, ami a hangminőség további javulásához vezet.
- Egy jól megépített masszív dobozkonstrukció legalább olyan fontos tényező, mint a jó tápellátás. A doboz szerepe a hangzásban az alkatrészek tökéletes rögzítésén és elektrotechnikai, hűtési szempontból való megfelelő elhelyezésén túl a minél hatékonyabb rezgéselnyelő képesség. A rezgések mindenhol károsan befolyásolja a végleges hangminőséget, ezért a doboz főleg itt jut fontos szerephez. Az általunk fejlesztett erősítők doboza kizárólag a hangsugárzóknál is alkalmazott, jó csillapító tulajdonsággal rendelkező vastag MDF alapanyagból készülnek. Természetesen a jó műszaki konstrukció mellett fontos, hogy megjelenésében is exkluzív, elegáns legyen és tükrözze a belső tartalmat.
- Végezetül és nem utolsó sorban a tökéletes kapcsolástechnika az erősítő lelke. A Clarus már évtizedek óta fejlesztgeti mind tökéletesebbre az alkalmazott kapcsolástechnikákat, hogy azokat a fent említett alapelvekkel együtt alkalmazva létrehozza a legjobb hangot.
Helios 2 Integra
A Helios 2 Integra egy kétcsatornás, duál-monoblokkos felépítésű integrált sztereóerősítő. Elsősorban sztereó zenehallgatásra használható, de több darabot felhasználva igényes házimozi kialakítására is alkalmas. Csatornánként egy-egy 200 Wattos alul gerjesztett toroid transzformátor és 40 000 uF össz. kapacitású puffer-kondenzátorok táplálják. Dobozonként tehát 2x200 Watt táptranszformátor és 80 000 uF puffer áll rendelkezésre, ami nagy tartalékokkal ruházza fel ezt az erősítőt, mindig biztosítva a megfelelő tápellátást - még extrém teljesítmények leadása esetén is.
Helios 2
Ez az erősítő, a Helios 2 Integra leegyszerűsített kijelző és előerősítő nélküli verziója, mely használható sztereó végfokként, vagy több darabot felhasználva, egy költség-hatékony, és emellett igen kiváló minőségű házimozi rendszer kiépítéséhez. Ilyenkor természetesen egy külső dekóder szükséges, ami lehet egy olcsóbb AV erősítő is. Így kialakítva egy drága egydobozos rendszernél lényegesen jobb minőségű házimozi erősítő rendszert kapunk, ami végül - de nem utolsósorban - a sztereó megszólalás szempontjából sem hagy kívánnivalót maga után.
Helios 8
Jövőbe mutató, de a jelenben is tökéletesen helytálló rendszere 7.1-es felépítésű, mely így 8 csatornát tartalmaz. A 8. csatorna a passzív mélysugárzó használatát teszi lehetővé. A Helios teljesítményének állandóságát szolgálja a teljes monoblokkos felépítés, a csatornánkénti nagyméretű, alul gerjesztett - kis szórt fluxusú - 160 wattos hálózati transzformátorok és a 20 000 uF kapacitású puffer-kondenzátorok révén. A valóságnak megfelelően megadott 8 x 120 Wattos (4 Ohm) szinusz adat nem látszik túl soknak, de mindenkit megnyugtathatunk, hogy ez csupán a más gyártók által - általában erősen eltúlzottan - megjelölt értékekhez viszonyítva tűnhet kevésnek. A Helios 8 valóban le is adja a megjelölt teljesítményt, amire biztosíték az 1280 Watt transzformátor összteljesítmény és a 160 000 uF puffer-kondenzátor. Sok vetélytársával szemben nem akarja átlépni a fizika törvényeit (lásd: 270 Watt bemenő teljesítmény, 5x100 Watt kimenő teljesítmény...), csupán annak keretein belül a lehető legjobb minőséggel kíván házimozi és sztereó élményt nyújtani gazdájának.
Helios monoblokk
A Helios monoblokknál valósul meg teljes egészében a csatornák elszeparálása, hiszen itt külön dobozba épített végerősítőkről van szó. A csatornánként felépített rendszer nagyobb rugalmasságot, variálhatóságot, emellett nagyobb teljesítményt és nem utolsósorban sokkal jobb hangminőséget biztosít felhasználójának. Ezekből a végfokokból tetszőlegesen felépíthető rendszert kapunk, mely bármikor bővíthető a későbbi igényeknek és hangszabványoknak megfelelően. A Helios monoblokknak egy bemenete van, így egyetlen csatorna erősítésére alkalmas és 200 Watt (8 Ohm) teljesítménnyel rendelkezik. A tápellátásáról 2 db 300 Wattos alul gerjesztett toroid transzformátor és 80 000 uF összkapacitású puffer-kondenzátorok gondoskodnak, mely rendkívüli tartalékokkal ruházzák fel ezt a végerősítőt, mindig biztosítva a megfelelő tápellátást - még extrém teljesítmények leadása esetén is. Mivel a rezgések jelentős mértékben ronthatják a hangminőséget, ezért a készülék háza rendkívül merev, stabil felépítésű és jó rezgéscsillapító hatású. A vastag MDF dobozkonstrukciót oldalról további 45 mm vastag élő fa oldallapok borítják és azt egy speciális lábkialakítás teszi teljessé, mely egyben a készülékek állványzatát is képezi, melynek révén azok könnyedén egymásra helyezhetők. A Helios monoblokk működtetéséhez természetesen külső dekóder szükséges, mely a digitális adatfolyamot csatornákra bontva állítja elő a végfokoknak szükséges bemenő jeleket. Az ilyen kombinációk már a házimozi rendszerek csúcsát képviselik, de emellett igényes, minőségi sztereó zenehallgatásra is ideális megoldás, hiszen itt már minden komponens a legfelső kategóriát képviseli. A végfok súlya 40 kg! Végezetül a Helios monoblokk erősítő működését egy beépített mikrokontroller hangolja össze. Segítségével valósulnak meg a következő funkciók és kényelmi szolgáltatások:
- egyetlen forgatható nyomógombbal végezhető el minden beállítás a menüben,
- minden információ kiírása a beépített háttérvilágítással rendelkező grafikus LCD kijelzőre,
- végfok működés-felügyelet,
- lágy indítás a külső elektromos hálózat védelmében,
- koppanásgátlás a hangszórók védelmére,
- rövidzárlat-védelem a túláram ellen, a végfok védelmében,
- vész-önleállító a bármilyen külső okból eredő káros folyamatok behatásait megakadályozandó,
- lágy átmenetes hangerőnövelés a beállított szintig bekapcsoláskor, illetve elnémítás megszüntetéskor,
- digitálisan vezérelt analóg hangerőszabályzó, mely így minden csatornára külön-külön menüből elérhető és beállítható a dekóder beállításaitól függetlenül,
- bekapcsoláskor köszönési funkció.
Helios S monoblokk
Kifejezetten a Luna passzív mélysugárzójához készült külső, egycsatornás szuberősítő. Minden tulajdonságában megegyezik a Helios monoblokkal, viszont tápellátás tekintetében túlmutat azon 2 db 600 wattos transzformátorával, és a 100.000 uF összkapacitású pufferkondenzátorai révén, így igazodva a Luna passzív mélysugárzójának teljesítményigényeihez, ebből kifolyólag külsőleg 5 cm-rel magasabb a doboz. Vezérlés szempontjából a szubcsatorna teljes körű beállítási lehetőségével bővült, mely a vágási frekvenciaállítást 5 Hz-ként, fázisváltást, szűrő meredekség állítást (6/12/18 dB / oktáv) is lehetővé teszi.
´